Bizonyítás a polgári perben
A polgári perben a bizonyítás célja, hogy bíróság a kereseti követelést megalapozó tények valóságtartalmáról megbizonyosodhasson. Ez az előfeltétele annak, hogy a bíróság valóságon alapuló helyes ítéletet hozhasson.
Mivel a polgári perben főszabályként a feleket terheli a jogvita eldöntéséhez szükséges bizonyítékok rendelkezésre bocsátása, így a bíróság bizonyítási indítvány hiányában, hivatalból csak akkor folytathat le bizonyítást, ha azt a törvény kifejezett megengedi.
- A bizonyításról általában:
A bíróság csak a jogvita eldöntéséhez szükséges tények valóságtartalmáról bizonyosodik meg, a jogvita elbírálása szempontjából szükségtelen tényeket nem vizsgálja. Ilyen tekintetben a bíróság a bizonyítási indítványokhoz nincs kötve. A tényállítás fontosságáról a bíróság maga ítél.
A bíróság valónak fogadhatja el azokat a tényeket, melyekkel kapcsolatban kétely nem merült fel és azt az ellenfél vagy mindkét fél valónak fogadta el, vagy bírósági felhívás ellenére nem vitatta. Szintén valónak fogadhatja el a bíróság azon tényeket, melyeket köztudomásúnak ítél meg, vagy amelyekről hivatalos tudomása van.
Általában a per eldöntéséhez szükséges tényeket annak kell bizonyítania, akinek érdekben áll, hogy azokat a bíróság valónak fogadja el.
A polgári eljárásjogi törvény különösen a következő bizonyítási eszközöket ismeri: tanúvallomás, szakértői vélemény, szemle, okirat, egyéb bizonyítási eszközök (pl. kísérlet). Külön kiemeli a törvény, hogy a polgári perben eskünek nincs helye.
- Tanú
Ha a fél az állítását tanúkkal kívánja bizonyítani, bizonyítási indítványt nyújthat be a bírósághoz. Tanúbizonyítás esetén a bizonyítási indítványnak tartalmaznia kell a bizonyítani kívánt tényt és a bizonyítási eszköz megjelölését, azaz a tanú nevét és idézhető címét.
A bizonyítandó tény megjelölésének azért van lényegi szerepe, mert a tanú meghallgatása előtt a bíróság mérlegeli, hogy várható-e a tanútól jogvita eldöntése szempontjából releváns vallomás vagy sem. Ha nem, akkor a bíróság mellőzi a tanú meghallgatását.
A tanú nevének és idézhető címének megjelölésére a tanú azonosítása és tényleges idézhetősége szempontjából van jelentősége.
A tanúkat az elnök idézi meg. A tizennegyedik életévét be nem töltött kiskorút csak akkor lehet tanúként kihallgatni, ha a vallomásától várható bizonyíték másként nem pótolható. Olyan személyt, akinek testi vagy szellemi fogyatkozása miatt helyes vallomás nem várható, tanúként nem lehet kihallgatni. Ha a tanú nem kapott felmentést titoktartási kötelezettsége alól, akkor erre vonatozó kérdésben nem hallgatható ki. Nem vehető figyelembe a tanúvallomás, ha a tanút a fenti szabályok ellenében hallgatták meg.
A tanúvallomást megtagadhatja:
– bármelyik fél törvényben meghatározott hozzátartozója,
– az, aki magát vagy törvényben meghatározott hozzátartozóját bűncselekmény elkövetéséve vádolná, az erre vonatkozó kérdésben,
– az ügyvéd, az orvos és más olyan személy, akit hivatásánál fogva titoktartási kötelezettség terhel, ha a vallomástétellel a titoktartási kötelezettségét megsértené,
– a közvetítői eljárásban eljárt közvetítő vagy szakértő,
– az üzleti titok megtartására köteles személy, olyan kérdésben, melyben a vallomástétellel kötelességét megsértené,
– médiatartalom-szolgáltató, ha a kérdésre adott válasszal informátorát felfedné.
- Szakértő
Akkor rendel ki szakértőt a bíróság, ha valamely tény vagy körülmény megállapításához vagy megítéléséhez olyan szakértelemre van szükség, amellyel a bíróság nem rendelkezik. Általában egy szakértő kirendelése is elégséges, de különleges szakkérdések felmerülése eseté a bíróság több szakértőt is kirendelhet.
Szakértőként kirendelhető:
– szakértői névjegyzékben szereplő igazságügyi szakértő,
– szakvélemény adására feljogosított gazdasági társaság,
– szakértői intézmény
– külön jogszabályan meghatározott állami szerv, intézmény, szervezet.
Más szakértő csak ezek hiányában, kivételesen rendelhető ki.
A szakértő a szakvéleményét elsődlegesen írásban adja elő, szóbeli meghallgatására csak kivételesen, szükség esetén kerül sor.
- Tolmács
Amennyiben a perben meghallgatandó személy nem beszél magyarul és az általa beszélt nyelvben a bíróságnak kellő jártassága nincs, a meghallgatásnál tolmácsot kell alkalmazni. A tolmácsra egyebekben a szakértőkre vonatkozó szabályok az irányadóak.
- Szemle
Akkor van helye szemlének a polgári perben, ha valamely lényeges körülmény megállapításához vagy felderítéséhez személy, tárgy, helyszín vagy tény közvetlen megfigyelése vagy megvizsgálása szükséges.
A szemle lehet helyszíni szemle, ezt az elnök is lefolytathatja és sor kerülhet valamely szemletárgy bíróság előtti megfigyelésére illetve megvizsgálására is. Utóbbi esetben kötelezheti a bíróság a szemletárgy tulajdonosát, hogy tegye lehetővé a vizsgálatot, mutassa be vagy bocsássa rendelkezésre a szemletárgyat.
- Okiratok
Be kell mutatni a tárgyaláson azokat az okiratokat, melyeket a fél valamely tényállítás igazolására kíván felhasználni. A bíróság kötelezheti is az ellenfelet valamely birtokában lévő okirat bemutatására. Különösen akkor van jelnetősége ennek, ha az okiratot a bizonyító fél érdekében állították ki. Tanúként hallgatható meg és az okirat bemutatására kötelezhető aza személy, aki egyébként a perben nem vesz rész.
Általában ha a bíróság nem tartja szükségesnek és az ellenfél nem kifogásolja, az eredeti okiratok másolatát is elég a bíróság előtt bemutatni.
Bíróságnál, más hatóságnál, közjegyzőnél vagy valamely szervezetnél lévő irat beszerzése iránt a fél kérelmére a bíróság intézkedik, ha az irat kiadását a fél közvetlenül nem kérheti.
Olyan minősített adatot tartalmazó okirat, amelynek a fél általi megismeréséhez a minősítő nem járult hozzá, nem használható fel perbeli bizonyítékként.
Különös haszna van az okirati bizonyításnak a tekintetben, hogy olyan tényállításokra tekintettel, melyek okirattal bizonyíthatók, a bíróság mellőzheti egyéb bizonyítás lefolytatását.
6.a. Közokirat
A közokirat olyan irat, melyet valamely hatóság, ügykörében eljárva, a megszabott alakban állított ki. A közokirat teljes bizonyító erővel rendelkezik az abban foglaltak helytállósága, valamint a benne foglalt nyilatkozatok megtételének ideje módja és tartalma tekintetében.
6.b. Teljes bizonyító erejű magánokirat
A megfelelő alakban tett magánokirat az ellenkező bizonyításáig teljes bizonyítékul szolgál arra, hogy kiállítója az abban foglalt nyilatkozatot megtette, elfogadta vagy magára kötelezőnek ismerte el.
- A bizonyítási eljárás lefolytatása
A bizonyítási eljárást rendszerint a perbíróság tárgyaláson folytatja le, de ha ez jelentős nehézséggel vagy aránytalan többletköltséggel járna, a bíróság megkeresheti azt a járásbíróságot is ahol a bizonyítás lefolytatása a legcélszerűbb.
Ha a bizonyítást megkeresés útján foganatosítják, meg kell küldeni a megkeresett bíróságnak a szükséges iratokat és közölni kell azokat a kérdéseket, amelyeket a bizonyítás során tisztázni kell.
- Mérlegelés
A bíróság a tényállást a felek előadásának és a bizonyítási eljárás során felmerült bizonyítékoknak egybevetése alapján állapítja meg; a bizonyítékokat a maguk összességében értékeli, és meggyőződése szerint bírálja el.
Irodánk jelentős tapasztalattal rendelkezik a polgári peres eljárások területén. Szívesen állunk rendelkezésére!
dr. Dobos István ügyvéd
dobos@doboslegal.eu
+36303088151