Hogyan lehet jogszerűen erdészeti tevékenységet folytatni?
A Magyarországon lévő, magánkézben lévő erdők többségében nem lehet jogszerűen erdőgazdálkodói tevékenységet folytatni, tekintettel arra, hogy ezen erdők tekintetében nem jegyeztek be erdőgazdálkodót a földhasználati nyilvántartásba.
A szükséges erdőgazdálkodói feladatok elvégzésének látszólag legegyszerűbb módja, ha a tulajdonostársak tulajdonosi megállapodást (földhasználati szerződés) kötnek egymással, és ezzel valamelyik tulajdonostársat „felhatalmazzák” a saját tulajdoni részük használatára.
A 2013. évi CCXII. tv. 74. § (2) bekezdése alapján a föld teljes területének használatára vonatkozó földhasználati szerződést valamennyi tulajdonostársnak alá kell írnia.
Az erdők többsége osztatlan közös tulajdonban van, mely jelentősen megnehezíti a szükséges erdészeti munkák elvégzését a fenti szabály következtében.
Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenlegi jogszabályi környezet alapján egy helyrajzi szám alatt nyilvántartásba vett „erdő” művelési ágú ingatlan esetében a földhasználati nyilvántartásban kizárólag egy erdőgazdálkodó szerepelhet.
Mikor kell megadottnak tekinteni a tulajdonostárs hozzájárulását?
A 2013. évi CCXII. tv. 71. § (9) bekezdése meghatározza azokat az eseteket, melyek fennállása esetén az adott tulajdonostárs hozzájárulását megadottnak kell tekinteni, így az aláírásának nem kell szerepelnie a földhasználati szerződésen.
A fentiek alapján a használati megosztáshoz való hozzájárulást megadottnak kell tekinteni az olyan tulajdonostárs esetében, akinek a részére a használati megosztásról szóló ajánlat vagy a tervezett megállapodás közlése nem lehetséges, mert
o személye bizonytalan, vagy
o lakcíme, tartózkodási helye, székhelye, telephelye, fióktelepe ismeretlen;
meghiúsul, mert a postai küldemény
o azzal a jelzéssel érkezik vissza, hogy „nem kereste” vagy a címzett tulajdonostárs „elköltözött”, vagy
o átvételét megtagadta, vagy
eredményes, de a nyilatkozattételre megszabott határidőn belül nem nyilatkozott.
A 2013. évi CCXII. tv. 71. § (5) bekezdése kimondja, hogy az ajánlat vagy a tervezett megállapodás elfogadására biztosított határidő nem lehet kevesebb, mint 30 nap.
Fontos hangsúlyozni, hogy a fenti határidő anyagi jogi jellegű határidő, vagyis nem a postára adás dátuma az irányadó, hanem közlésének tényleges időpontja a döntő.
De ez mit is jelent a gyakorlatban?
Azon tulajdonostárs, aki a fenti tulajdonosi megállapodást nem támogatja, részére nem elegendő, ha az ajánlat vagy a tervezett megállapodás átvételétől számított 30. napon postára adja azon nyilatkozatát, miszerint nem támogatja a földhasználati szerződésben foglaltakat, hanem ezzel szemben az szükséges, hogy a másik féllel (leendő erdőgazdálkodó) azt az átvételtől számított 30 napon belül igazolt módon közölje.
A fentiek alapján tehát a leendő erdőgazdálkodónak 30 napon belül át kell vennie a tulajdonostárs „nem támogató” nyilatkozatát.
Abban az esetben, ha tulajdonostárs nem közli a fenti határidőben a nyilatkozatát, a hozzájárulását megadottnak kell tekinteni, és a későbbiekben már igazolási kérelemmel már nem élhet.
Mi a teendő abban az esetben, ha a tulajdonostárs határidőben nyilatkozik, és megakadályozza, hogy az adott erdő tekintetében erdőgazdálkodót jegyezzenek be a földhasználati nyilvántartásba?
Ez esetben a 2013. évi CCXII. tv. 76. § (2)-(8) bekezdésében foglaltak az irányadóak.
A fentiek szerint, amennyiben „a Kamara területi szerve az ingatlanügyi hatóság értesítésétől számított 60 napon belül az e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározottak szerint, a tulajdonostársak költségére, sorsolás útján állapítja meg a közös tulajdonban álló föld használati rendjét.”
Tehát a feleknek mindenképpen érdekében áll erdőgazdálkodó bejegyzése a földhasználati nyilvántartásba, mivel ellenkező esetben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara sorsolással állapítja meg azon tulajdonostársat, aki a későbbiekben erdőgazdálkodónak minősül az adott erdő tekintetében, mindaddig, amíg a tulajdonostársak nem kötnek egymással földhasználati megállapodást; földhasználati szerződés megkötése nélkül a sorsolás eredménye 5 évig hatályos.
A jogszabályalkotó a fenti szabállyal próbálja meg ösztönözni a tulajdonostársakat, hogy állapítsák meg – földhasználati szerződés kötésével – a közös tulajdonban álló föld használati rendjét.
A fenti szabály azonban még nem alkalmazható a gyakorlatban, mivel a mai napig nem született a 2013. évi CCXII. törvényben említett végrehajtási rendelet.
Erdőgazdálkodás folytatására biztosított további jogszabályi lehetőségeiről a későbbiekben még foglalkozunk.
Ingatlanjoggal, erdőgazdálkodással kapcsolatos kérdése van? Szívesen állunk rendelkezésére!